Jdi na obsah Jdi na menu
 


co říká wikipedia

31. 10. 2006

Maniodepresivní psychóza (též známé jako Bipolární afektivní porucha) je závažný duševní stav (psychický výkyv – odchylka), který způsobuje nadměrné změny nálad, vitality, psychických funkcí a někdy i omezuje schopnost celkového „přirozeného“ fungování. To se projevuje ve způsobu chování, který se odlišuje od chování jiných lidí. O tom nemocný většinou ví a snaží se ho mnohdy i úspěšně skrývat, takže se okolí jeví jako naprosto zdravý člověk.

Choroba postihuje přibližně 1 % populace. Potíže se obvykle projeví v pubertě. Nejsou známy jednoznačné příčiny vzniku. Vědci se domnívají, že maniodepresivní psychóza je způsobena kombinací biologických a psychologických faktorů. Běžně jsou počátky této poruchy přirovnávány k stresovým životním událostem. Cykly depresivních a manických symptomů nebo směsice obojího se vracejí a mohou se projevovat častěji, mnohdy narušující práci, školu, rodinu a život ve společnosti.

Mnoho známých tvůrčích osobností trpělo manickou depresí a svou tvořivost spojovaly se svými proměnlivými stavy. Mnoho životů bylo ale také touto chorobou zruinováno. Maniodepresivní psychóza také zvyšuje riziko spáchání sebevraždy.

Maniodepresivní psychózou podle několika zdrojů trpěl například český herec Miloš Kopecký.